Aleš Kaspřík (ČR)


Narodil se v roce 1962 v Ostravě. Na violoncello začal hrát v 9 letech na LŠU ve Frýdku-Místku.

Od roku 1977 studoval na Ostravské konzervatoři u Prof. PhDr. Ivana Měrky. V roce 1983 absolvoval s Janáčkovou filharmonií Ostrava Dvořákovým koncertem h moll.

Od roku 1983 studoval na AMU Praha u Prof. Miloše Sádla. V roce 1985 zakládá Wihanovo kvarteto, se kterým studuje komorní hru u Prof. Antonína Kohouta / Smetanovo kvarteto /.

V roce 1989 absolvuje AMU Praha se Symfonickým orchestrem FOK /Dvořák h moll /.

S Wihanovým kvartetem postupně vítězí v soutěžích: Pražské jaro 1988 / + Cena ČHM / , Trapani 1990. V Londýně v roce 1991 získává 1. cenu a Cenu publika, které přebírá z rukou Lorda Yehudi Menuhina. Následuje pak bronzová medaile z Music Festy v Osace. S tímto souborem se postupně účastní mnoha interpretačních kurzů / Paříž, Basilej, Grossraming - Prof. Hatto Beyerle /. V letech 1988-1990 studuje na Hochschule für Musik v Mnichově u Prof. Heinze Endrese. Wihanovo kvarteto bylo rezidenčním souborem Cranfield University, nyní je rezidenčním souborem Trinity College of Music v Londýně. Pravidelně vyučuje na mistrovských kurzech pro společnost Pro Corda v Leistonu, na Trinity College of Music, na Royal Academy v Londýně a na University of Music and Drama v Cardiffu.

Za svoji pedagogickou činnost bylo Wihanovo kvarteto dvakrát navrženo na Cenu Královské Akademie v Londýně. Soubor pravidelně vyučuje děti i studenty a vystupuje na koncertech organizovaných společností Cavatina Chamber Music Trust, které jsou obdobu našich výchovných koncertů a motivují tak mladé studenty k lásce ke komorní hudbě.

Bohatá mezinárodní kariéra Wihanova kvarteta zahrnuje vystoupení v Evropě / Wigmore Hall, Konzertgebau Amsterdam, Maggio Musicale Fiorentino, Tonhalle Zurich /, v USA / Lincoln Centre, Frick Gallery aj./, v Japonsku / Oji Hall, Bunka Kaikan Tokyo, Osaka Concert Hall aj./, v Austrálii / Melbourne Concert Hall, Sydney Opera House aj./, na Novém Zélandu, v Singapuru a v dalších zemích. Pravidelně vystupuje na festivalech Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Janáčkův Máj Ostrava, Brněnský podzim, Doteky české hudby, Mezinárodní festival Český Krumlov aj.

Během své 32leté kvartetní kariéry natočil Aleš Kaspřík s Wihanovým kvartetem přes 40 CD, dvakrát celý Beethovenovský cyklus, studiově i "live" z Anežského kláštera v Praze. Jako jediné na světě nahrálo WQ 24 Capriccií N. Paganiniho v úpravě pro smyč. kvarteto. Za nahrávky Ravela, Brittena, kompletní komorní dílo Hugo Wolfa a nahrávku Pfitznera a Schoenberga dostalo kvarteto řadu mezinárodních ocenění.

Od září 2016 vyučuje Aleš Kaspřík na fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze předmět "Dějiny západní hudby".

V březnu 2017 byla po 32 letech ukončena činnost ve Wihanově kvartetu.

Během své koncertní praxe vyučuje Aleš Kaspřík také soukromé lekce violoncella.

Od ledna 2019 vyučuje violoncello na ZUŠ v Říčanech.

Od ledna 2017 vykonává mobilní masérskou a fyzioterapeutickou praxi se zaměřením na problémy umělců.