Eugen Prochác (SK)


Narodil sa v roku 1962 v Bratislave. Je absolventom Akadémie múzických umení v Prahe v triede prof. Josefa Chuchra. Neskôr študoval pod vedením takých osobností, ako sú Daniel Šafran, Erling Blondal Bengtsson, Michail Chomicer, Angelica May. Je absolútnym víťazom medzinárodnej súťaže Premio Valentino Bucchi v Ríme v roku 1990 a držiteľom Ceny slovenskej hudobnej kritiky. Ako sólista vystúpil v takmer 40 krajinách štyroch kontinentov.

Od roku 1990 je pedagógom na VŠMU v Bratislave. V rokoch 1993-1997 pôsobil ako profesor na Academia Nacional Superior de Orquestra v Lisabone a Escola Proffisional v Paredesi. 

Pravidelne vyučuje na majstrovských kurzoch, v portugalských mestách Porto a Paredes, v Rakúsku, vo Vietname, Thajsku, Indonézii, ako aj na Slovensku. 

 Nahráva pre domáce i zahraničné rozhlasové i televízne spoločnosti ako ORF, WDR, CBC Toronto, Antena 2 a iné. Vydal viacero CD pre spoločnosti Homer, OPUS, Numérica, Rádio Bratislava, Gallo atď. Spomeňme napr. CD On Fire s E. Škutovou, či nasledujúce z apríla 2004- Music for Cello and Harp vydavateľstva DISKANT, ktoré prináša majstrovské skladby impresionistov, ako aj virtuózne barokové sonáty. Nasledujú tituly ako CD "Visions" - Slovak Music for Cello and Accordion a album súboru Cellomania, violončelového kvarteta, obidve s výhradne slovenským repertoárom, napísaným priamo pre tieto zoskupenia. Duo s akordeónistom Rajmundom Kákonim je v súčasnosti jeho najfrekventovanejšiou aktivitou, tento súbor je pravidelným účastníkom medzinárodných festivalov.

Spolupracuje so svetoznámymi interpretmi ako sú Sofia Gubajdulina, Arto Noras, En Shao, Giovanni Sollima, Miroslav Vitouš, Rick Wakeman, Ken Hensley, Václav Hudeček a ďalšími. Ako vedúci súboru Pro-mi le bol účastníkom koncertnej svetovej premiéry oktetovej verzie skladby Cello Counterpoint od Steva Reicha. Pravidelne spolupracuje aj s hudobníkmi iných žánrov, Mariánom Vargom, Matúšom Jakabčicom, Vladimírom Mertom, Jankom Lehotským...

Aktívne, ako hráč i spolutvorca dramaturgie sa zúčastnil projektu "Tribute to Freedom" so svetoznámym spevákom Jonom Andersonom z britskej rockovej legendy Yes. V pláne je ich spoločné CD s tvorbou Jeana Sibeliusa. Veľký medzinárodný ohlas dosiahla kompletná violončelová tvorba Tadeáša Salvu, zaznamenaná pre vydavateľstvo NAXOS, ktorá sa ocitla v rebríčku bestesellerov tohto labelu na poprednom mieste. V roku 2015 prišli na trh dve nahrávky. CD "Ac-celle-rande" spoločnosti HEVHETIA, s akordeónistom Rajmundom Kakonim prináša svetovú i domácu tvorbu. Hudobná fakulta VŚMU vydala na sklonku ďalšieho roka album "Hommage a Rostropovič" s klaviristkou Jordanou Palovičovou. Obsahuje viaceré world premiere recordings. Posledným nahraným titulom je live nahrávka Koncertu pre violončelo a orchester Mirka Krajčiho v spolupráci so Symfonickým orchestrom slovenského rozhlasu v produkcii vydavateľstva Hudobného fondu.

V tejto sezóne ho čakajú koncertné vystúpenia na Islande, vo Francúzsku, Nórsku, Fínsku a Estónsku.

Eugen Prochác je zakladateľom a umeleckým riaditeľom medzinárodného Festivalu peknej hudby v Banskej Štiavnici, ako aj Štiavnických letných kurzov. Bol hlavným dramaturgom festivalu Al Ain v Spojených arabských emirátoch a Mozartovho festivalu v Istanbule.

V dirigovaní bol žiakom Jean Marc Burffina, Erwina Aczéla a ako mimoriadny študent na viedenskej Universität fur Musik u prof. Leopolda Hagera. Dirigoval mimo i. orchestre Philharmonia Satu Mare, Orquestra do Norte Portugal, Komorní sólisti Bratislava, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu.... So SOSR realizoval aj nahrávky.

Legendárny ruský violončelista Daniel Šafran o E. Prochácovi: je jedným z najlepších súčasných violončelistov svojej generácie. .Jeho hlavnou črtou je technická dokonalosť a umenie preniknúť k podstate diel rôznych období.